0 224 222 0267 | İletişim Formu |
  • Türkçe
  • English

Okulların açılma tarihinin yaklaşmasıyla birlikte, yeni eğitim öğretim yılı öncesi çocuklarda ağız ve diş sağlığına ilişkin kontrollerin yapılması için en uygun zamandır.

Bu kontroller çocuğunuzun sağlıklı, verimli ve başarılı bir ders yılı geçirebilmesi açısından büyük önem taşır. Düzenli kontroller sayesinde çocuklarda olası ağız ve diş sağlığı problemleri erken dönemde belirlenerek daha ciddi sorunların oluşumu önlenebilir.

Yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olmaları için çocukların ağız bakımına özen göstermesi gerekir. 6 ayda bir diş hekimi muayenesinden geçmek tavsiye ettiğimiz önemli bir durumdur. Yaz tatilleri ve sömestr tatilleri bu rutin kontrollerin yapılırken çocuğun okula ara vermeden devam edebilmesi için oldukça uygundur. Diş ve diş etlerinde enfeksiyon veya ağrı olmayan bir çocuk, şüphesiz derslerine de daha kolay konsantre olabilir. Okulların açılmasına az bir süre kala sadece yarım saatlik bir muayene ve belki de bir saatlik bir tedaviyle okulların açık olduğu dönemde kaybedilecek günlerin veya haftaların önüne geçilebilir. 

Ağız ve diş bakımı, her yaşta olduğu gibi okul öncesi dönemde de çok önemlidir. Özellikle okula 5-6 yaşında başlayacak çocuklarda ilk kalıcı dişler tam da bu yaşlarda ağızda yerini almaya başlar. Bunlar o yaşta ağızdaki en arka dişler olan birinci büyük azı dişleridir. Bu dişlerin okul öncesi bakımda, ‌fissür örtücü veya diş ojesi olarak bilinen çürükten koruyucu ajanlarla kaplanması ilerleyen yaşlarda en çok çürük görülen bu dişlerin çürüksüz bir şekilde ömür boyu sağlıklı kalmasını sağlar.

Tüm bunlara ilaveten bu yaşlarda dişlerin ‌ortodontik muayenesinin de yapılması gerekir. Dişlerde çapraşıklık olacak mı, yeni çıkacak dişler için yeterli yer var mı gibi sorulara ilişkin yanıtlar bu yaşlarda ilk sinyallerini verir ve bu açıdan değerlendirmelerin yapılması gerekir.

Okulların açılmasına az bir süre kala sadece yarım saatlik bir kontrol ve gerekli tedaviler sayesinde olası diş ve diş eti rahatsızlıklarının önüne geçmiş olursunuz. 

Hemen Arayın
WhatsApp