0 224 222 0267 | İletişim Formu |
  • Türkçe
  • English

Diş sızlaması, dişte bir ağrı veya hassasiyet hissidir. Sızlama genellikle dişin mine tabakasında meydana gelen hasar, çürük, diş eti problemleri, diş hassasiyeti veya dişeti iltihabı gibi diş sorunlarının bir belirtisidir. Diş sızlaması, sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler, tatlı veya ekşi yiyecekler, dişlerin fırçalanması veya hassas dişlere baskı uygulanması gibi durumlarla artabilir. Bu durumların neden olduğu sızlama genellikle geçicidir, ancak bazı durumlarda kronik bir sorun haline gelebilir. Diş sızlaması, altta yatan diş problemlerinin tedavi edilmesiyle yönetilebilir.

DİŞ SIZLAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Diş sızlaması için yapılabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

  1. Dişin mine tabakasının restorasyonu: Diş sızlamasının en yaygın sebeplerinden biri çürüktür. Çürümüş bölge temizlenir ve dolgu uygulanarak mine tabakası restore edilir.
  2. Diş hassasiyeti özel içeren diş macunları: Diş hassasiyetine neden olan faktörlerin (aşındırıcı yiyecekler, sıcak-soğuk uyarıları) azaltılmasına yardımcı olan özel içerikli diş macunları kullanılabilir.
  3. Flor uygulamaları: Flor, diş minesinin güçlenmesine ve asitlere karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Diş hekimi tarafından flor uygulaması yapılarak dişlerin mine tabakası güçlendirilebilir.
  4. Diş hassasiyeti gelişen bölgelere özel vernikler: Yüksek konsantrasyonda flor içeren vernikler, hassas diş yüzeylerine uygulanarak hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir.
  5. Koruyucu plaklar ve ağız koruyucu apareyler: Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıkları nedeniyle dişlerde sızlama oluşuyorsa, gece kullanılan koruyucu plak ya da ağız koruyucu apareylerin kullanımı önerilebilir.
  6. Kanal tedavisi: Diş sızlaması, kök kanallarında enfeksiyon veya iltihaplanma olduğunda da ortaya çıkabilir. Bu durumda diş hekimi tarafından kök kanal tedavisi uygulanması gerekebilir.
  7. Diş eti tedavisi: Diş eti hastalıkları veya diş eti çekilmesi nedeniyle oluşan diş sızlamaları için diş eti tedavisi gerekebilir. Diş eti iltihabının temizlenmesi ve diş eti dokusunun düzeltilmesi ile sızlama azaltılabilir.

Diş sızlaması şikayeti olan kişilerin, uygun tedavi yöntemlerini belirlemek ve daha ciddi sorunların önüne geçmek için bir diş hekimine başvurması önemlidir.

Hemen Arayın
WhatsApp