0 224 222 0267 | İletişim Formu |
  • Türkçe
  • English

Bakteri Plağı

Dişlerin düzenli temizlenmemesi, dişler üzerinde krem rengi bir bakteri plağına sebep olur. Diş çürükleri ve dişte görülen iltihaplarının temel nedenleri; dişe sıkıca tutunan, yapışkan ve saydam olan bu bakteri plağıdır. Ağız temizliğinin yetersiz kaldığı durumlarda bu plak kolayca oluşmaktadır. Bakteri plağının bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur.

Sigara

Günlük hayatta diş problemlerimizin en büyük nedenlerinden biri sigaradır. Sigara kullanımı kısa sürede diş etlerimize ciddi derece zarar vermektedir. Sigara kullanımı vücuda vermesi ile diş eti hastalıkları ve dişlerde sararma gibi etkileride sıklıkla görünür.

Genetik Faktörler

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre, diş eti hastalıklarının yaklaşık %30 u genetik faktörlerdende meydana gelmektedir. Ağız bakımının düzenli şekilde yapılmaması diş eti hastalığının görülme olasılığını 6 kat arttırmaktadır.

Hormonal Değişikler

Bu durum genelde hamilelik dönemince östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış nedeni ile hamilelik gingivitisi denilen diş etlerinde kanama, şişlik, kızarıklık ile belirti veren diş eti rahatsızlıkları görülebilir.

Diş etleriniz bu dönemde daha hassas olabilir. Bu nedenle ağız hijyenine daha fazla dikkat etmemiz gerekecektir. Bununla birlikte yoğun streste zamanla vücudumuza zarar verdiği gibi diş etlerinde de problem meydana getirebilir.

Dişlerinizde veya diş etlerinizde problem olduğunu düşünüyorsanız İletişim sayfamızdaki bilgilerden bizlere kolayca ulaşabilir. Konu ile ilgili aynı gün içerisinde randevu oluşturabilirsiniz.

Hemen Arayın
WhatsApp