0 224 222 0267 | İletişim Formu |
 • Türkçe
 • English

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, diş ve çenelerin uygun olmayan posizyonlarının teşhisi, önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavinin en önemli basamağı problemin tam olarak teşhis edilmesidir. Bu nedenle DT DROUP CLINICS ‘de ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar, iki boyutlu radyografiler (panaromik-sefalometrik röntgen) ve dijital ölçü alımı gibi yöntemlerler kullanılmaktadır.Gerekli durumlarda üç boyutlu volumetrik dental tomografi gibi ileri teknolojilerden de yararlanılmaktadır.

Diş dizilimini sağlamak her yaşta mümkündür. Ortodontik braketler genelde dişlerin ön yüzüne uygulanmaktadır. Ancak ileri farklı teknikler, braketleri linguale (dişlerin arka yüzüne) yerleşimini mümkün kılmaktadır. Braketler paslanmaz çelik (gri renkli) veya porselen (beyaz renkli) olabilmektedir. Günümüzde kullanımı gittikçe artan şeffaf plak tedavisi, braket ve teller kullanılmadan, daha az görünür ve takıp çıkarılabilir splintler ile uygulanan ortodontik tedavi yöntemidir. DT GROUP CLINICS ortodonti tedavilerinde şeffaf plak tedavisi ( invisalign ) ile Bursa’da ön plana çıkmıştır.

Ortodontik Tedaviye Başlama Zamanı ve Yaşı

Çocuğunuzun ilk ortodontik kontrolü yedi yaşından geç olmamalıdır. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu problemlere işaret eden bazı ipuçları bulunmaktadır:

 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişlerin varlığı,dengeli olmayan yüz ve çene yapısı
 • Ağızdan solunum
 • Fonksiyonda (çiğneme, konuşma gibi) ve kapanışta zorlanma
 • Parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma gibi kötü alışkanlıkların bulunması
 • Aşırı ileride veya geride konumlanmış çene yapıları
 • Önden konumlanmış dişler
 • Alt ve üst çenedeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması
 • Süt dişlerinin erken ya da geç kayıpları

Dişlerin arka tarafına yerleştirilen apareyler ve teller sayesinde, fark edilmeden dişlerinizdeki çapraşıklık giderilebilmektedir. Yetişkinlere uygulanabildiği gibi estetik kaygı taşıyan okul çağındaki gençlere de tavsiye edilmektedir.

Diş teli kullanmak istemeyen hastalar ise kişiye özel üretilen şeffaf plaklarla ortodontik tedavi görebilirler. Bu şeffaf plakları yemekler haricinde düzenli olarak kullanmaları yeterlidir.

Eğer bu yaşta bir problem saptanırsa, ortodontistiniz tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirecektir.

Ortodontik Tedavi Sırasında Ağız-Diş Bakımı ve Dikkat Edilecek Konular

Aşağıda sıralanan önlemler tedavi sırasında çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olup, kullanılan apareylerin zarar görmesine engel olur.

 • Her yemekten sonra dişler ortodontistinizin tarif ettiği şekilde fırçalanmalıdır.
 • Diş araları, ara yüz fırçaları ve diş ipleri kullanılarak günde en az bir defa temizlenmelidir.
 • Çürük ve diş etlerinin kontrolü için düzenli olarak diş hekimine gidilmelidir.
 • Ortodontik tedavi boyunca randevulara aksatılmadan gidilmelidir.
 • Tedavi için gerekli olan apareyler tarif edildiği şekil ve sürede düzenli olarak takılmalıdır.
 • Apareylerin bozulma, kırılma veya çıkmasına sebep olabilecek yapışkan gıdalar (şeker, sakız, karamel gibi) tüketilmemelidir.
 • Sert yiyeceklerden (çerez, havuç, kızarmış ekmek gibi) mümkün olduğunca uzak durulmalı, yiyecekler küçük lokmalar halinde yenmeli ve ön dişlerle ısırma hareketi yapmaktan kaçınılmalıdır. İçinde çekirdeği olan meyveler ise, çekirdekleri çıkartılarak yenmelidir.
 • Apareye alışma süreci yaklaşık 7-10 gündür. Bazen dişlerde ağrı ve hassasiyet olabilirken, ağız dokularında da yaralanmalar görülebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında, ortodontistinizin verdiği öneriler doğrultusunda hareket etmeli, devamı halinde ise doktorunuzla iletişim kurulmalıdır.

ORTODONTİK TEDAVİNİZİ, KESİNLİKLE BİR ORTODONTİ UZMANINA YAPTIRINIZ.

Tedaviye Başladıktan Sonra Ortodontik Kontrollerim İçin Ne Sıklıkla Ziyaret Edilmeliyim?

Ortodontist tedavi kontrolü, ortalama olarak her dört ile sekiz haftada birdir.

Yetişkin Hastalar Ortodontik Tedaviden Faydalanabilir mi?

Aktif diş eti hastalık yoksa sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir. DT GROUP CLINICS ‘de yetişkin hastaları günlük yaşam ve çalışma hayatı konforunu bozmadan şeffaf plak ( invisalign ) yöntemi ile tedavi ediyoruz. Günümüzde, her beş hastadan biri yetişkin. Özellikle çalışma hayatı içinde olan hastalarımız şeffaf plak tedavisi tercih etmektedir. Invisalign tedavisi hastaya tartışmasız konfor sağlamaktadır.

Şeffaf Aligner (Invisalign) Tedavisi

Şeffaf Plaklar veya Estetik Seçenekler Sunuyor Musunuz, Eski Moda Metal Braketleri Sevmiyorum.

Günümüzde Şeffaf Plaklar ile de ortodontik tedavi sağlanmaktadır. Vakanın uygunluğuna göre ölçü dijital ağız içi tarayıcı ile alınıp hastaya özel hazırlanan şeffaf plaklar günde ortalama 20 saat takılarak gerekli etkiyi sağlamaktadır.

Teknolojideki ilerlemelerle, diş renginde diş telleri, dişlerin arkasına yerleştirilen lingual braketler veya şeffaf plaklarla( invisalign )tedaviler yapılabilmektedir. DT GROUP CLINICS’ den randevu alabilir ve ücretsiz muayene sonrası yapılacak yüz yüze görüşme ile ihtiyaçlarınıza en uygun tedavi türünü öğrenebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi; dijital ortodontik tedavi teknolojisi olarak dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek üzere uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan şeffaf plaklar ile çapraşık diş tedavisi uygulamasının olmasıdır.

Invisalign Tedavisinin Özellikleri Nedir?

• Günlük yaşantınızı etkilemez, diş teli kullanımı olmadan çapraşık diş tedavisidir.
• Şeffaf plak kullanımı sayesinde ağız içinde belli olmaz.
• Şeffaf plaklar yemek yerken veya bir şey içerken çıkartıla bilinir.
• Özel günlerinizde (düğün, mezuniyet, iş toplantıları vb.) plaklarınızı çıkartabilir, birkaç saat tedaviye ara verebilirsiniz.
• Invisalign (şeffaf plak tedavisi) hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanır.
• Metal, braket ve tel kullanımı yoktur.
• Ağız içi tarayıcılar aracılığı ile tedavi sonucu hakkında ön bilgilendirme verir.

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Eder?

• Invisalign plakları, dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde üretilir. 
• Her bir plak 0.05 mm’lik hareket yaratır. 
• Plaklar 15 gün boyunca takılır ve devamında bir sonra ki plağa geçilir.

Diş Hareketine Göre Şeffaf Plaklar Nasıl Üretilir?

• Ortodontist hekiminiz ağız içinden ölçü alır.
• CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. 
•  Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. 
• Her bir 0.05 mm’lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Şeffaf Plaklar Gün İçinde Ne Kadar Süre ile Takılmalıdır?

Invisalign tedavisinde şeffaf plakları günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. 
• Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. 
• Özel gün ve davetlerde ise sadece etkinlik süresince çıkarılması ve sık tekrarı yapılmaması tavsiye edilir.
• Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.
• Invisalign tedavisinde düzenli şeffaf plak kullanımı tedavi sonucu için önemli bir etkendir.

Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?

Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Ayrıca tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsiniz.

Herkes İnvisalign ile Telsiz Ortodontik Tedavi Yaptırabilir mi?

Hem yetişkin hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları ve diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

Çocuklar İçin İnvisalign Tedavisi Uygun mudur?

Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve min. 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 12-14 yaş civarına denk gelmektedir. Detaylı bilgi için invisalign first sayfasını inceleyebilirsiniz.

Invisalign Tedavisinde Kontroller ne Sıklıkta Olur?

Kontrolleriniz ayda bir olacak şekilde planlanır. Her kontrolde hastaya 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin; tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.
Farklı ülke ya da şehirden tedavi için ulaşım sağlanıyor ise hasta ile doktor arasında ayrı bir planlama sağlanabilmektedir.

Invisalign Plaklarının Bakımını Nasıl Yapılır?

Her sabah ve her akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Bunun yanında protez temizleme tabletleri ile de alignerlarınızın bakımını yapabilirsiniz.

Normal Diş Teli ile mi Yoksa İnvisalign (Şeffaf Plak) ile mi Tedavi Daha Kısa Sürer?

Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre hastadan hastaya değişmekle beraber daha kısa olabilmektedir.

Invisalign Tedavime Hemen Başlayabiliyor muyum?

Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip kliniğe ulaşması ortalama 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu bellidir.

Invisalign Tedavimden Önce Bir Hazırlık Yapılması Gerekiyor mu?

Invisalign ile çapraşık diş tedavisine başlamadan önce;

 • Ağız içinde var ise çürüklerin temizlenmesi
 • Diş taşlarının temizlenmesi gereklidir. 

Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

Invisalign Tedavisi Bittikten Sonra Herhangi Bir İşlem Yapılıyor mu?

Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması amacı “retainer” denilen dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Süresini tedavi planına göre ortodonti uzmanı belirler.

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu?

 • Dişlerin hareket edebilmesi için bir itme kuvveti uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedilmesi olağan ve beklenen bir süreçtir. Her plak değişiminde 1-2 gün baskı hissedilmesi normaldir.

Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?

 • 1-2 günlük alışma dönemi sonrası konuşmanızı etkileyebilecek bir durum yaşanmaz. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecek ise 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.

Sigara kullanımı şeffaf plakları sarartır mı?

 • Eğer çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınız da sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.

Invisalign plaklarını sadece gece taksam olur mu?

 • Dişlerinizin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı gelmesi gerekmektedir. Bu yüzden sadece gece takılan şeffaf plaklarlar tedavinizi arzu edilen şekilde bitirmeyecektir.

Invisalign plaklarını yüzerken veya spor yaparken takabilir miyim?

 • Invisalign tedavisinde günlük aktivitelerinizde ortodontik tedavinizi devam ettirirsiniz.

Invisalign aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan malzeme içeriği nedir?

 • Invisalign plakları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini içermemektedir. Bu sebeple Invisalign ile şeffaf plak tedavisi hamilelik, süt verme vb. durumlarda da kullanılır.

Ataşmanlar (invisalign tedavisi sırasında dişlerin üzerine yapıştırılan küçük diş rengindeki çıkıntılar) tedavi sonuna kadar kalacak mı?

 • Evet genellikle bu ataşmanlar tedavinin başından sonuna kadar dişleriniz üzerinde kalır. Bazı ataşmanların tedavi sırasında yerleri değişebilir. Tedaviniz bittiğinde bu ataşmanların hepsi diş yüzeyinden temizlenir.

Invisalign tedavisi sırasında ataşmanlar dışında ağzıma ekstra apareyler takılır mı?

 • Normal şartlar altında invisalign tedavisinde hastalara ataşmanlar dışında bir şey kullandırılmaz. Ancak bazı ağır vakalarda sadece gece olmak üzere takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında ağır vakalarda mini vida sistemleri de invisalign tedavisi sırasında uygulanabilir. Tüm bu yapılacak işlemler ilk muayeneniz sonrasında size detaylı bir şekilde ortodonti uzmanınız tarafından anlatılacaktır.

Aktif olarak kullandığım şeffaf plağımı (alignerımı) kaybettim ne yapmalıyım?

 • Örneğin; aktif olarak kullandığınız 11 nolu plağınızı kaybetti iseniz kırmızı saklama kabımızda bulunan pasif aligner olan 10 no’yu ortodonti uzmanınıza gidene kadar takmanız yeterli olacaktır. Pasif plaklarınızı yine günde ortalama 20-22 saat takmamız gerekecektir. 

Klasik ölçü tekniği yerine dişlerimin 3 boyutlu tarama ile ölçüsünün alınımı invisalign plaklarımın Türkiye’ye gelmesini hızlandırır mı?

 • Dijital tarama veya 3 boyutlu tarama ile alınan ölçüler online sistem üzerinden aynı gün içerisinde A.B.D’ ye ulaşır. Tedavi planın oluşturulması, plakların (alignerların) üretimi ve gümrükten geçmesi gibi işlemler süreyi uzatabilmektedir. Dijital tarama ile alınırsa invisalign plaklarınızın gelmesi ortalama 1 aydır.

Invisalign plaklarımın üstünde bazı yazılar var bunların anlamı nedir?

 • Invisalign plakların bir tarafında hasta kod numaranız ve invisalign logosu yer alır. Diğer tarafında ise üst çene ise ‘’U’’ alt çene ise ‘’L’’ yazısı bunların yanında ise aligner numaranız yani plak numaranız yazar. Örneğin: üst 25 nolu plak ise U25 , alt 15 no lu plak ise de L15 yazar.

Invisalign tedavisini her hekim yapabilir mi?

 • Invisalign tedavisini yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekir. Invisalign tedavisini mutlaka bir ortodonti uzmanının yapması gerekir. Invisalign tedavisinin Türkiye’ de yapan ortodonti uzmanlarının listesini https://www.invisalign.com/get-started/find-a-doctor adresinden bulabilirsiniz

Ortodontik tedavinin süresi nedir ?

 • Tedavinin uzunluğu, bir hastaya göre değişebilmektedir. Basit vakaların tedavisi yalnızca birkaç ay sürebilir iken, tam bir kapanış düzeltmesi birkaç yıl sürebilir. Uzman Ortodontist, muayene sonrası tedavinin süresi hakkında tahmini bilgi verecektir, ancak bu yalnızca bir tahmindir.

Birkaç ortodontisti ziyaret ettim ve her biri tedavi ile ilgili farklı şeyler söyledi, ne yapmalıyım?

 • Tek bir “doğru” tedavi yoktur. Danıştığınız tüm doktorlar ortodontist olduğu sürece hepsi doğrudur. Her ortodontistin kendine ait bir planlaması ve tedavi yöntemi vardır, doktor seçerken göz önünde bulundurmanız gereken tek konu, uzman olduğundan emin olmaktır.DT GROUP CLINICS ‘de tüm uzmanlık branşlarında olduğu gibi Ortodontide de konusunda çok tecrübeli Uzman Ortodontistimiz vardır.

Tek çenede diş teli olması mümkün mü? Çünkü sadece alt çenemde çarpık var.

 • Alt dişlerinizin üst dişlerinizle aynı hizada olup olmayacağı, ancak muayene için bir ortodontiste gidilerek cevap verilebilecek bir şeydir. Ortodontist sadece dişlerinizi seviyelemek kalmaz, aynı zamanda iki çene ilişkisini de hizalar, bu nedenle neredeyse çoğu zaman her iki çeneyi tedavi etmek gerekir.

Ortodontik tedaviye başlamak için hangi yaş ideal kabul edilir?

 • Kronolojik yaş, bir hastanın ortodontik tedaviye aday olup olmadığına karar verirken bir faktör değildir; Tedavinin başlaması için tek bir ideal yaş yoktur. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir. Türk ortodonti derneği, tüm çocukların ortodontik bir problemin varlığının ilk farkına vardıklarında, tercihen 7 yaşından önce bir ortodontist ile kontrolünden geçmelerini önermektedir.

Ortodontik tedaviye başlama zamanı ve yaşı

Çocuğunuzun ilk ortodontik kontrolü yedi yaşından geç olmamalıdır. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu problemlere işaret eden bazı ipuçları bulunmaktadır:

Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı Ağızdan solunum Fonksiyonda (çiğneme, konuşma gibi) ve kapanışta zorlanma Parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma gibi kötü alışkanlıkların bulunması Aşırı ileride veya geride konumlanmış çene yapıları Önden konumlanmış dişler Alt ve üst çenedeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması Süt dişlerinin erken ya da geç kayıpları Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişlerin varlığı

Dişlerin arka tarafına yerleştirilen apareyler ve teller sayesinde, fark edilmeden dişlerinizdeki çapraşıklık giderilebilmektedir. Yetişkinlere uygulanabildiği gibi estetik kaygı taşıyan okul çağındaki gençlere de tavsiye edilmektedir.

Diş teli kullanmak istemeyen hastalar ise kişiye özel üretilen şeffaf plaklarla ortodontik tedavi görebilirler. Bu şeffaf plakları yemekler haricinde düzenli olarak kullanmaları yeterlidir.

Eğer bu yaşta bir problem saptanırsa, ortodontistiniz tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirecektir.

Bu dönemde teşhis edilen problemlerin erken tedavisi sonucu, mevcut anormali ya tamamen ortadan kaldırılabilir ya da ileri yaşlarda yapılacak ikinci faz ortodontik tedavinin, daha kolay ve kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olunur. 

Ortodontik tedavi sırasında ağız-diş bakımı ve dikkat edilecek konular nelerdir?

Aşağıda sıralanan önlemler tedavi sırasında çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olup, kullanılan apareylerin zarar görmesine engel olur.

Her yemekten sonra dişler ortodontistinizin tarif ettiği şekilde fırçalanmalıdır. Diş araları, ara yüz fırçaları ve diş ipleri kullanılarak günde en az bir defa temizlenmelidir. Çürük ve diş etlerinin kontrolü için düzenli olarak diş hekimine gidilmelidir. Ortodontik tedavi boyunca randevulara aksatılmadan gidilmelidir. Tedavi için gerekli olan apareyler tarif edildiği şekil ve sürede düzenli olarak takılmalıdır. Apareylerin bozulma, kırılma veya çıkmasına sebep olabilecek yapışkan gıdalar (şeker, sakız, karamel gibi) tüketilmemelidir. Sert yiyeceklerden (çerez, havuç, kızarmış ekmek gibi) mümkün olduğunca uzak durulmalı, yiyecekler küçük lokmalar halinde yenmeli ve ön dişlerle ısırma hareketi yapmaktan kaçınılmalıdır. İçinde çekirdeği olan meyveler ise, çekirdekleri çıkartılarak yenmelidir. Apareye alışma süreci yaklaşık 7-10 gündür. Bazen dişlerde ağrı ve hassasiyet olabilirken, ağız dokularında da yaralanmalar görülebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında, ortodontistinizin verdiği öneriler doğrultusunda hareket etmeli, devamı halinde ise doktorunuzla iletişim kurulmalıdır.

ORTODONTİK TEDAVİNİZİ, KESİNLİKLE BİR ORTODONTİ UZMANINA YAPTIRINIZ.

Erken tedaviyle sağlanabilecek avantajlar Nelerdir?

Çene büyümesine ve çene yapılarının üzerlerinde yer alan daimi dişlerin daha düzgün konumlanmalarına rehberlik edilir. Dişlere ve çevre dokulara zarar verebilecek kötü alışkanlıkların önüne geçilir. Üst solunum yollarına ait yapı ve fonksiyon bozukluklarının, ilgili tıp dallarıyla koordinasyon içinde çalışarak tedavisi yapılır. Özellikle üst ön dişlerin ileride konumlanmasından dolayı meydana gelebilecek kırılma olasılıklarının önüne geçilir. Hastanın fiziksel görünümünü iyileştirerek, sosyal yönden özgüveninin artırılması sağlanır.


Çocuğunuz yedi yaşını geçmiş olsa bile, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemlidir. Çoğu aktif ortodontik tedavi 9-14 yaşları arasında başlamaktadır. Bununla birlikte yetişkinlerin de ortodontik tedaviden faydalanabileceği unutulmamalıdır. Her ne kadar braketler ve teller düşünüldüğünde ilk akla gelen çocuklar olsa da, bugün çok sayıda yetişkin hem estetik hem de fonksiyonel problemlerine çözüm bulabilmek için ortodontik tedaviye başvurmaktadır. Günümüz teknolojisi sayesinde daha az görünen ve daha rahat kullanılabilen braketler tedaviyi eskiye oranla daha çekici yapmaktadır. Sağlıklı dişler, kemik ve diş etleri hemen her yaşta tedaviye olumlu cevap vermektedir.

ORTOGNATİK (ÇENE) CERRAHİ NEDİR?

Ortognatik (çene) cerrahi, ileri derece çene iskelet yapısı bozuk olan hastalarda hem fonksiyonelliğin (çiğneme, konuşma)  hem de estetik görünümün iyileştirilmesi için diş hekimliği branşlarından ortodonti ve çene cerrahisinin birlikte yürüttükleri tedavi yöntemidir.

Ortognatik (çene) cerrahi, çene kapanışlarının birbirleriyle uyumlu olmayan, alt çenenin üst çeneye göre ileri derecede önde, arkada ya da asimetrik olduğu durumlarda çene iskelet yapısı üzerinde iyileştirmelere olanak sağlayan cerrahi bir işlemdir.

Ortognatik cerrahi nasıl uygulanır?

DT GROUP CLINICS ‘de hastalarımız  ortognatik cerrahi öncesinde bilgisayar destekli sefolometrik, panaromik ve 3D görüntülemeleri sonrasında Ortodonti ve Ağız Diş Çene cerrahisi uzmanlarımız tarafından konsülte edilir, sonrasında hasta için uygun tedavi planlaması hazırlanır. Yapılan tedavi planlaması hastamıza detaylı olarak anlatılır ve hastamızın tüm sorularına cevap verilir. Hastamızın kendisine önerdiğimiz tedavi planını kabul etmesi sonrası randevuları organize edilerek tedavi süreci başlatılır.

Tedavinin ilk adımı ortalama 1-2 yıl arası sürecek ortodontik tedavi sürecidir. Cerrahi adıma geçilmeden önce çeneler üzerinde bulunan dişlerin kapanışlarının düzeltilmesi gerekir. Uygulanan tel tedavisi ile dişler olmaları gereken konumlarına getirilir ve çene kapanışlarının doğru olması sağlanır.

Ortodonti tedavi süreci tamamlanıp çene üstündeki dişler doğru pozisyonlara geldikten sonra hasta cerrahi sürecin planlanması için çene cerrahisi kliniğimize yönlendirilir. Çene cerrahımız  3 boyutlu görüntüleme eşliğinde hastamızın muayenesini gerçekleştirir ve yapılacak işlem hakkında hastamızı bilgilendirir. Yapılan cerrahi planlama sonrası hastamızın onayı ile cerrahi aşama başlatılır.

Ortognatik cerrahi işlem sonrası yaklaşık 1 aylık bir iyileşme süreci geçiren hastamızın önünde son aşama olarak 6-12 ay kadar sürecek bir ortodonti tedavi süreci kalmış olur. Bu tedavi yapılan ilk ortodonti ve düzeltici cerrahi işlem sonrası dişlerin pozisyonlarının kalıcı olmasını sağlayan bitim tedavisidir.

Hemen Arayın
WhatsApp